چطور به بازی کودک خود ملحق بشم؟

  • مشاهده در قالب پی دی اف

 

 

چطور به بازی کودک خود ملحق بشم؟

 

بعضی از بزرگترها و والدین با بازی کردن با کودک شان راحت نیستند و گاه حتی به مهارت‌های بازی کردن خودشان اطمینان ندارند. با اینکه بازی کردن خیلی راحت است، گاهی می تواند بسیار پیچیده باشند. دلیل این اتفاق می تواند پدر مادرها باشند. چون بیش از حد از توانایی های کودک انتظار دارند و در طول بازی مدام سعی می کنند همه چیز را کنترل کنند. زمانی که شما شروع به کنترل کودکتان می کنید، تمام خلاقیت و حل مسئله کودکتان را از او می گیرید. برای اینکه همچین اتفاقی رخ ندهد، ما به شما برخی تکنیک ها و پیشنهاداتی ارائه می دهیم.

به چه فعالیتی یک فعالیت روتین می گوییم ؟ زمانی که فعالیتی روتین شده است، یعنی یک زنجیره از اتفاقات به شیوه قابل پیش بینی رخ می دهد. مثلا من هر روز یک روتین صبحگاهی دارم، از خواب بیدار می شوم، دندان هایم را مسواک می زنم، صورتم را می شویم، لباس می پوشم و صبحانه می خورم. وقتی فعالیتی روتین می شود، تمایل زیادی به انجام آن داریم. از جمله فعالیت های روتینی که بزرگترها با کودکان انجام می دهند، مانند بیدار کردن یا غذا دادن است.  جالب است بدانید که تحقیقات علمی هم اثبات کرده اند که قرار دادن یک روتین برای کودکان باعث رشد بهتر و سلامتی آنها می شود. وقتی که کودکان می دانند قرار است چه کاری انجام دهند، راحت تر و خوشحال تر هستند و این به آنها حس امنیت و راحتی می دهد. همچنین این مساله باعث می شود که کودک به شما بیشتر اعتماد کند. قابلیت پیش بینی روتین ها باعث می شود که یادگیری کودکان افزایش یابد و زمانی که برای مثال سلام و احوالپرسی و خداحافظی به روتین کودک تبدیل شود، خیلی سریع یاد می گیرد. یا با یک علامت خاص مانند دست زدن متوجه می شود که وقت ناهار است و با این شرایط راحت تر بازی را کنار می کذارد و غذا می خورد.

همانطور که فعالیت های عادی برای ما روتین می شوند، ما برای بازی هم روتین هایی داریم.

یک بازی روتین چگونه است؟

زمانی که افراد یک فعالیت بامزه را به شیوه خاص و قابل پیش بینی انجام می دهند، این مدل بازی های روتین برای شما یک قالبی را فراهم می کنند تا بتوانید با کودکتان زبان را آموزش دهید، با آنها بازی کنید و مهارت های ارتباطی کودکتان را افزایش دهید. زمانی که ساختار یک بازی برای کودکان قابل پیش‌بینی است، ارتباط را شروع می‌کنند.

مثلا در بازی مزرعه حیوانات، چیزهایی که لازم دارید چند حیوان مانند گاو، مرغ و خروس، گوسفند و غیره است. حیوانات در ابتدا می توانند به هم سلام کنند و هر کدام صدای خودشان را داشته باشند. باهم فعالیت یا بازی هایی انجام دهند، با هم احوالپرسی کنند و خداحافظی کنند.

اینها باید برای کودکتان کاملاً تکراری و قابل پیش‌بینی باشند و بعد اجازه بدهید که کودک هم همین فعالیت شما را انجام دهد. می توانید فعالیت هایی که خود کودک در امور روزمره انجام می دهد را می توانید با حیوانات انجام دهید. برای مثال در بزنند، داخل خانه شوند، غذا بخورند، بخوابند، به دستشویی بروند. همه این ها فعالیت هایی هستند که کودک شما می تواند با آنها ارتباط برقرار کند، چون خودش هم آنها را در زندگی واقعی انجام می دهد. قبل از اینکه کودکتان خسته شود، بیان کنید که حیوانات خسته شدند و می خواهند بخوابند. همه این موارد را می توانید با عروسک ها نیز انجام دهید

شما در قالب این بازی ها می توانید بسیاری از فعالیت های ارتباطی دیگر، مانند سلام کردن و همچنین آموزش دستشویی رفتن، آموزش گفتار و زبان و سایر موارد را وابسته به هدف خودتان آموزش دهید.

 

 

شادی بختیار 

دانشجوی کارشناسی ارشد گفتاردرمانی

گفتاردرمانی شرق تهران, کاردرمانی شرق تهران, بازی درمانی شرق, تربیت شنوایی شرق تهران, تست هوش شرق تهران, گفتاردرمانی, کاردرمانی, بازی درمانی, روانشناسی, تست هوش کودک
شنوایی سنجی نوزادان, شنوایی سنجی نوزادان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در شرق تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در شرق تهران, تجویز سمعک نوزادان در شرق تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در شرق تهران, شنوایی سنجی کودکان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در شرق تهران, تجویز سمعک کودکان در شرق تهران, تنظیم سمعک کودکان در شرق تهران, شنوایی سنجی نوزادان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در غرب تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در غرب تهران, تجویز سمعک نوزادان در غرب تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در غرب تهران, شنوایی سنجی کودکان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در غرب تهران, تجویز سمعک کودکان در غرب تهران, تنظیم سمعک کودکان در غرب تهران, شنوایی سنجی نوزادان در پاسداران, ارزیابی شنوایی نوزادان در پاسداران, غربالگری شنوایی نوزادان در پاسداران, تجویز سمعک نوزادان در پاسداران, تنظیم سمعک نوزادان در پاسداران, شنوایی سنجی کودکان در پاسداران, ارزیابی شنوایی کودکان در پاسداران, تجویز سمعک کودکان در پاسداران, تنظیم سمعک کودکان در پاسداران, شنوایی سنجی نوزادان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی نوزادان در خیابان دولت, غربالگری شنوایی نوزادان در خیابان دولت, تجویز سمعک نوزادان در خیابان دولت, تنظیم سمعک نوزادان در خیابان دولت, شنوایی سنجی کودکان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی کودکان در خیابان دولت, تجویز سمعک کودکان در خیابان دولت, تنظیم سمعک کودکان در خیابان دولت