صحبتی با والدین کودکان کم شنوا

 • مشاهده در قالب پی دی اف

 

صحبتی با والدین کودکان کم شنوا

 

اولین و مهم ترین گام برای برنامه ریزی درمانی کودکی که مبتلا به آسیب شنوایی است، شنیدن حرف ها و ناگفته های والدین آنهاست. پدر و مادر عزیز، شما هیچ گاه آمادگی مواجه شدن با چنین ضعفی را در کودکتان نداشته اید، زمانی که به شما اطلاع داده شد که فرزند عزیزتان از این ضعف رنج می برد ، اولین واکنش شما حتما انکار شرایط کودکتان بوده و با ناباوری هر روشی را امتحان کرده اید تا به دیگران و خودتان ثابت کنید که همه اشتباه می کنند و کودک شما از لحاظ شنوایی سالم است. ولی بر خلاف تلاش های شما ، فرزندتان دارای چنین ضعفی می باشد، حالا به خاطر می آورید چه احساسی داشتید ! خشم ، عصبانیت و ... از دست همه چیز و همه کس عصبانی و خشمگین هستید ، دنبال مقصر می گردید و با خود می گویید چرا فرزند من ! چرا این اتفاق برای ما باید بیفتد ! و چرا چرا چرا... چراهایی که هیچ جوابی برایش ندارید. احساس نا امیدی می کنید و شاید حتی نخواهید با کسی حتی فرزندتان ارتباط برقرار کنید ، دوست ندارید کسی از این اتفاق ها با خبر شود و خود نمی دانید که الان چاره ی راه چیست! کم کم با گذشت زمان کمی آرام تر می شوید وتصمیم بر حرکتی برای درمان کودک می گیرید ...در ادامه راه ، در زمان شروع درمان کودک شما، با خدمات روانشناسی ، تلاش می شود تا حرف های ناگفته و ناراحتی و خشم شما شنیده شود و بدون هیچ قضاوتی درک شوید تا کمی از این بار سنگین ناراحتی تان کاسته شود. حمایت روان شناس کمکی در جهت اقدام برای پذیرش شرایط فرزندتان و هدایت به سمت رفتار و منش مناسب وی است. شما دراین راه پر پیچ و خم تنها نیستید!

شما هم کودکتان را درک کنید! برای چند دقیقه دست روی گوش هایتان بگذارید!

الان نوبت شماست تا بتوانید با کودکتان همذات پنداری کنید و دلیل رفتارهایی که شما را عصبانی و کلافه می کند را کمی احساس کنید. فرزند شما ، از محیط اطرافش صدای محدودی دریافت می کند و همین اتفاق موجب می شود تا به صداهای هشدار دهنده و تذکرات گفتاری دیگران بی توجه باشد. می گوییم بی توجه ! بله کودک شما به سختی این صداها را می شنود پس نمی تواند با در خواست های شما همراه شود و خواسته های شما را همان گونه که شما می خواهید انجام دهد و این بی توجهی کودک، شما را آشفته می کند و باعث می شود نسبت به رفتارهای کودکتان بیش از حد حساس شوید و نتوانید برای ارتباط با وی رفتار مناسب را در پیش گیرید و همین موضوع باعث می شود که همیشه از دست کارهای وی شاکی و عصبانی باشید و به طور متقابل هر روز رفتارهای کودک شما شدید تر می شود. الان زمان آن است که کمی هم شما دست بر گوش هایتان ببرید و حس ضعف شنوایی کودکتان را برای خود بطور عمدی ایجاد کنید تا کمی شرایط دشوار این ضعف را حس کنید و در بعضی از جاها به کودکتان این حق را بدهید که نتواند خواسته ها و قوانین را به بهترین شکل انجام دهد. کودک شما ، به دلیل این ضعف نمی تواند با محیط اطراف با روش دلخواه شما رفتار کند بلکه فرزندتان در حال تلاش برای ارتباط با دنیا با روش خود است. ممکن است گاهی سمعک و یا دستگاه کاشت حلزون را پرتاپ کند و یا بیش از حد بدود و یا رفتارهای بی هدفی را از خود بروز دهد ، گاهی ممکن است به شدت جیغ بکشد و یا مدام گریه کند. به رفتارهایش گوش دهید، او به دنبال ارتباط است اما به شیوه ی خودش و این شما هستید که با مدیریت رفتار و کنترل خشم و عصبانیت خود ، قادر خواهید بود در آرامش و محبت به این رفتارها جهت دهید و شیوه ی ارتباطی مناسب را مدیریت کنید. اما شاید شما همانند کودکتان برای برقراری ارتباط موثر و مناسب ، در برخی از شرایط مهارت کافی نداشته باشید و نتوانید از عهده ی فرزندپروری مناسب به خوبی در آیید. شما حق دارید، همه ی ما گاهی مهارت لازم را نداریم ولی می توانیم آن را مانند دیگر مهارت ها یاد بگیریم. همانگونه که شما می توانید بهترین روش ارتباطی را به کودکتان آموزش دهید، یک روانشناس هم می تواند آموزشی برای شما در این زمینه فراهم کند تا بتوانید مدیریت رفتارهای خود و کودکتان را در شرایطی آرام و بی تنش تجربه کنید و کودکتان را همانگونه که هست بپذیرید و  از این لحظات ارتباط با کودک خود بیشترین لذت را ببرید.

و اما ماجرای استفاده از سمعک و یا دستگاه کاشت حلزون!

شاید شما روزانه با مقاومت کودکان جهت استفاده از سمعک یا دستگاه کاشت حلزون مواجه هستید. پرتاپ کردن سمعک ، تکه تکه کردن آن ، قایم کردن در جایی نامعلوم و یا عدم استفاده و لجبازی کودک ، نمونه واکنش هایی هستند که کودکان ممکن است از خود نشان دهند.

گاهی عکس العمل والدین اینچنین است: حال باید چه کار کنم؟ کودکم نمی پذیرد و من هم اصراری نمی کنم! خسته شده ام و کودک را به حال خود رها کرده ام! با دعوا و اجبار می گذارم ولی وقتی کودکم عصبانی می شود و یا چیزی می خواهد ، بلافاصله سمعک را از گوشش در می آورد!! فقط با کتک و زور می گذارد!

 1. والدین عزیز شما تنها والدینی نیستید که از این قبیل مسائل را در پذیرش سمعک یا کاشت حلزون در فرزندتان تجربه می کنید.
 2. صبوری و کنترل خشم و آرامش شما ، یکی از مهمترین قدم هایی است که قبل از هر کاری باید انجام دهید. پذیرش سمعک در کودکان زمان بر است.
 3. این نکته را بپذیریم که کودک اولین تجربه هایش را در مورد سمعک یا کاشت حلزون طی می کند.
 4. برای فرزند شما سمعک یا کاشت حلزون وسیله ای جدید و نا آشناست ، در نتیجه برای آنکه بتواند با آن ارتباط برقرار کند باید کمی آن را وارسی کند، شاید آن را تکه تکه کند و دوباره قطعه ها را بهم وصل کند.
 5. باید به کودکتان اجازه ی شناساییسمعک و یا کاشت حلزون را بدهید تا کنجکاوی اش برطرف شود.
 6. یادتان باشد زمانی که خود شما سمعک را به عنوان وسیله ای حیاتی برای کودک می پذیرید ، این نوع پذیرش ، بر کودک هم تاثیر می گذارد، گام اول و شاید مهم ترین گام ، پذیرش والدین است.
 7. پذیرش والدین باعث می شود که کودک در هنگام استفاده از آن دچار خجالت و شرم نشود و از آن لذت ببرد.
 8. کودک باید احساس کند همیشه دوست داشته می شود حتی با سمعک یا کاشت حلزون.
 9.  موقع گذاشتن سمعک یا دستگاه کاشت حلزون، کودکتان را در آغوش بگیرید و به نوعی بازی گونه آن را روی گوشش بگذارید. پس از گذاشتن سمعک کودکتان را تشویق کنید و با شادی آن را به سایر اعضای خانواده نشان دهید. هنگامی که سمعک روی گوش کودک است از او تعریف کنید و با عبارات مناسب و بیان چهره ای مطلوب به او تلقین کنید که با سمعک زیبا تر است.
 10. حساسیت شما نسبت به سمعک چون برای کودک آشکار است در نتیجه کودک برای رسیدن به خواسته هایش ناخودآگاه از حساسیت شما سوء استفاده می کند.
 11. کودک از شما چیزی می خواهد ولی آن را دریافت نمی کند ، پس از کلی شیون  و گریه ، حال به یاد سمعکش می افتد، آن را پرتاپ می کند و یا تکه تکه می کند.
 12. مهم ترین وظیفه ی شما در این لحظه ست که شما عصبانی هستید و زمان پرتاپ سمعک و یا تکه تکه کردن آن ، به هیچ عنوان عکس العملی نشان ندهید.
 13. ، منظور از عکس العمل نشان ندادن یعنی : دعوا نکردن کودک ، تذکر ندادن به کودک ، عدم تنبیه کودک و حتی برنداشتن سمعک از روی زمین. کودک باید بداند که اگر سمعکش را بردارد والدین هیچگونه حساسیتی نسبت به آن ندارند.
 14. در صورت پرتاپ سمعک ، بعد از گذشت چند دقیقه سمعک را از روی زمین بردارید، ولی همچنان با جدیت بر رفتار خود ثابت بمانید.
 15. زمانی که کودک آرام شد سمعک را برایش بگذارید ترجیحا حواس کودک را با بازی پرت کنید تا در هنگام گذاشتن لجبازی نکند.
 16. در صورت احتمال آسیب شدید به سمعک یا کاشت حلزون ، آن را از دسترس کودک دور کنید.
 17. زمانی که کودک از سمعک یا کاشت حلزون استفاده نمی کند ، انجام کارهای خوشایند را برای کودک مشروط به استفاده از سمعک یا کاشت حلزون کنید.( اول سمعک بذار تا بعدش بریم پارک).
 18. به کودک یادآوری کنید که خیلی خوشحالید که سمعک گذاشته است و حتما برایش به عنوان جایزه،  هدیه ای کوچک تهیه کنید و در هنگام استفاده از سمعک به وی بدهید.
 19. در خانه عروسکی که محبوب فرزندتان است را انتخاب کنید و برایش اسمی مناسب که کودک بتواند نام ببرد، بگذارید، زمان هایی که کودک از سمعک استفاده نمی کند ، سمعک را بر گوش عروسک بگذارید و به عروسک محبت کنید.
 20. شما می توانید قبل از استفاده ی کودک از سمعک ، آن را به نوبت روی گوش خواهر و برادرها و پدر و مادر بگذارید و زمان گذاشتن همگی فرد را تشویق و به خاطر استفاده از سمعک از او تشکر کنید، و در ادامه حال نوبت کودک است .

 

 

گفتاردرمانی شرق تهران, کاردرمانی شرق تهران, بازی درمانی شرق, تربیت شنوایی شرق تهران, تست هوش شرق تهران, گفتاردرمانی, کاردرمانی, بازی درمانی, روانشناسی, تست هوش کودک
شنوایی سنجی نوزادان, شنوایی سنجی نوزادان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در شرق تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در شرق تهران, تجویز سمعک نوزادان در شرق تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در شرق تهران, شنوایی سنجی کودکان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در شرق تهران, تجویز سمعک کودکان در شرق تهران, تنظیم سمعک کودکان در شرق تهران, شنوایی سنجی نوزادان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در غرب تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در غرب تهران, تجویز سمعک نوزادان در غرب تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در غرب تهران, شنوایی سنجی کودکان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در غرب تهران, تجویز سمعک کودکان در غرب تهران, تنظیم سمعک کودکان در غرب تهران, شنوایی سنجی نوزادان در پاسداران, ارزیابی شنوایی نوزادان در پاسداران, غربالگری شنوایی نوزادان در پاسداران, تجویز سمعک نوزادان در پاسداران, تنظیم سمعک نوزادان در پاسداران, شنوایی سنجی کودکان در پاسداران, ارزیابی شنوایی کودکان در پاسداران, تجویز سمعک کودکان در پاسداران, تنظیم سمعک کودکان در پاسداران, شنوایی سنجی نوزادان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی نوزادان در خیابان دولت, غربالگری شنوایی نوزادان در خیابان دولت, تجویز سمعک نوزادان در خیابان دولت, تنظیم سمعک نوزادان در خیابان دولت, شنوایی سنجی کودکان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی کودکان در خیابان دولت, تجویز سمعک کودکان در خیابان دولت, تنظیم سمعک کودکان در خیابان دولت