افزایش حساسیت شنیداری با بازی

  • مشاهده در قالب پی دی اف

افزایش حساسیت شنیداری

شاید در نگاه اول این قضیه کار مشکلی به نظر برسد اما برای  افزایش ان میشود از بازی های مختلفی استفاده کرد.هدف این بازی ها تقویت حس شنیدن و تمرکز روی شنوایی هست زیرا مغز کودک کم شنوا به علت اینکه صداها را به خوبی نشنیده بیشتر تمایل دارد تا از سایر حسها مثل بینایی و لامسه استفاده کند.

ابتدا میتوانید از صداهای محیطی استفده کنید برای مثال مامان و کودک کنار هم روی زمین یا پشت میز بنشینند و نفر سوم با فاصله کمی صدای بم مثل طبل را با بلندی متوسط تولید کند. هربار که صدا شنیده میشود مامان برگردد و به محل صدا نگاه کند و بگوید صدا شنیدم! 

نکته:این باز ی باید با هیجان انجام شود تا کودک به انجام ان علااقه داشته باشد پس در حین ان دست بزنید و  هر بار که کودک هم صدا را میشنود تشویق کنید و نشان دهید که خوشحالید.

در هر بار بازی اگر کودک موفق هست در تشخیص صدا فاصله را دورتر کنید و تا حدود سه متر و با صدای اهسته تری روی طبل بزنید.

میتوانید در محلهای مختلف اتاق بزنید  و با وسایل متفاوت  صداساز مثل بلز یا بعضی جغجغه ها هم امتحان کنید.

نکته:گاهی اوقات اصلا روی طبل نزنید و بپرسید صدا شنیدی؟  در اینجا نفر سوم که مادر هست میتواند بگوید نه! صدا نشنیدم! این کار برای جلوگیری از شرطی شدن کودک هست.

پس از افزایش دقت به صدای محیط میتوانید با تست لینگ نیز همین مورد را امتحان کنید برای مثال از صدای آ شروع کنید، حتی میتوانید چینش بازی را تغییر دهید یعنی شما و کودک جلوی در بایستید و نفر سوم با فاصله در سمت دیگر اتاق صداهای تست لینگ را بازگو کند و هربار که کودک صدا را میشنود نشان دهد که شنیده مثلا به گوشش اشاره کند و سمت شما برگردد!این الگویی که برای شنیدن صدا هست رو مادر میتواند نشان دهد و کودک یاد میگیرد که هربار صدا شنید دست بزند و برگردد یا به گوشش اشاره کند و بگوید صدا!!

اگر به صورت دو نفره پس از مدتی میخواهید تمرین کنید حتی میتواند رو به کودک بایستید و حلقه بازی را جلوی صورت خود نگه دارید و صداهای آ ای او س ش م را به نوبت بگید .گاها همانطور که اسباب بازی جلوی دهان شماست اواسط تست لینگ سکوت کنید و نشون بدید که منتظرید اما هیچی نگید تا ببینید ایا کودک شرطی شده  و یا اینکه واقعا درست پاسخ میدهد!

نکته" برای این بازی همیشه تنوع به خرج دهید مثلا  اسباب بازی های صدا دار را تغییر دهید در مکانها متفاوت و جهت های مختلف تست کنید

بعد از تست لینگ میتونید با اسم کودک تست کنید و اگر چند کودک دیگه یا افراد دیگه هم باشند که هربار اسمشون رو شنیدن به سمت فرد برگردند و بگند بله خیلی سریعتر متوجه هدف بازی میشه.

وقتی اسم کودک رو گفتند همه به کودک نگاه کنند و کسی چیزی نگه تا خودش بگه. اگر نگفت باز اسامی بقیه گفته شه و اونها دستشون رو ببرند بالا و بگن بله .دفعه بعد که باز اسم کودکو گفتید اگر واکنشی نداشت شما دستشو بالا ببرید و تشویقش کنید. دفعات بعد حتی اگه بله رو نمیتونه بگه میتونه نشون بده که اسم خودش رو شنیده و میشناسه.

گفتاردرمانی شرق تهران, کاردرمانی شرق تهران, بازی درمانی شرق, تربیت شنوایی شرق تهران, تست هوش شرق تهران, گفتاردرمانی, کاردرمانی, بازی درمانی, روانشناسی, تست هوش کودک
شنوایی سنجی نوزادان, شنوایی سنجی نوزادان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در شرق تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در شرق تهران, تجویز سمعک نوزادان در شرق تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در شرق تهران, شنوایی سنجی کودکان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در شرق تهران, تجویز سمعک کودکان در شرق تهران, تنظیم سمعک کودکان در شرق تهران, شنوایی سنجی نوزادان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در غرب تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در غرب تهران, تجویز سمعک نوزادان در غرب تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در غرب تهران, شنوایی سنجی کودکان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در غرب تهران, تجویز سمعک کودکان در غرب تهران, تنظیم سمعک کودکان در غرب تهران, شنوایی سنجی نوزادان در پاسداران, ارزیابی شنوایی نوزادان در پاسداران, غربالگری شنوایی نوزادان در پاسداران, تجویز سمعک نوزادان در پاسداران, تنظیم سمعک نوزادان در پاسداران, شنوایی سنجی کودکان در پاسداران, ارزیابی شنوایی کودکان در پاسداران, تجویز سمعک کودکان در پاسداران, تنظیم سمعک کودکان در پاسداران, شنوایی سنجی نوزادان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی نوزادان در خیابان دولت, غربالگری شنوایی نوزادان در خیابان دولت, تجویز سمعک نوزادان در خیابان دولت, تنظیم سمعک نوزادان در خیابان دولت, شنوایی سنجی کودکان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی کودکان در خیابان دولت, تجویز سمعک کودکان در خیابان دولت, تنظیم سمعک کودکان در خیابان دولت